Samodzielne wykonaj niepowtarzalny ciuch

Indywidualnie zafarbuj i zaprojektuj ubrania i domowe tekstylia.
Zobacz, jakie to proste!

Wyróżniamy trzy podstawowe techniki:

Batiken oder Tie-Dye

Batika ( tie dye , shibori)

Przed farbowaniem należy powiązać tkaniny. Dzięki temu powstaną na nich wzory – np. kręgi albo linie. Dzięki różnym wariantom wiązania tkanin ta technika jest wyjątkowo wszechstronna.

alle anzeigen

Wachsbatiken

Batik z użyciem wosku

W tej technice malujemy wzory na tkaninach za pomocą roztopionego wosku. Możliwe jest malowanie prostych wzorów, ale też skomplikowanych obrazów. To niezwykle kreatywna i bardzo wyrafinowana technika.

alle anzeigen

Tauchbad oder Dip-Dye

Dip dye

Tkaninę zanurza się w jednej lub kilku kąpielach barwiących. Na tkaninach tworzą się piękne odcienie. Niezwykłe efekty można osiągnąć zwłaszcza przy farbowaniu bielizny stołowej.

alle anzeigen

Przygotowanie

Przy stosowaniu kreatywnych technik farbowania polecamy Simplicol barwnik do tkanin expert.

Wybierz spośród 10 żywych kolorów!

Tkaniny nadające się do farbowania

Farbować możemy tkaniny z bawełny, lnu, wiskozy, wełny i jedwabiu. Ponadto tkaniny mieszane z wyżej wymienionych włókien, z maksymalnym udziałem 50% poliestru czy poliakrylu. Najlepsze wyniki można uzyskać na gładkich, lekkich materiałach. Przed farbowaniem należy wyprać tkaninę bez dodatku płynu zmiękczającego.

Przybory

Wiesz już co i jak chcesz zrobić? Świetnie. Następnym krokiem jest przygotowanie potrzebnych do farbowania przyborów, np. rękawic gumowych, miski, barwnika do tkanin Simplicol Expert, utrwalacza, materiałów do wiązania, narzędzi do nakładania wosku. Pomyśl także o misce do ewentualnego przeniesienia do umywalki. Pofarbowane tkaniny zawsze spłukuj pod bieżącą wodą.

Ochrona przed zachlapaniem

Podczas farbowania zawsze należy zakładać gumowe rękawiczki oraz chronić ubranie i otoczenie przed zachlapaniem.

Praktyka czyni mistrza

Kto ma ochotę, moze poćwiczyć wiązanie, nakładanie wosku oraz farbowanie na starych koszulkach lub prześcieradłach.