Batik i tie-dye.
Podstawy.

Najpierw związać, potem farbować. Tak proste są
batik i tie-dye (ang. związać i farbować).
Przekonaj się.

Zwiąż materiał

1. Najpierw w dowolnym stylu zwiąż ciuch albo tekstylia domowe. Użyj w tym celu np. opaski zaciskowej, mocnego sznurka lub klamerek albo imadła.

W (mocno!) zaciśniętych miejscach tkanina nie zafarbuje się wcale albo tylko trochę. Dzięki temu powstanie jasny wzór na ciemno zafarbowanym materiale.

2. Im mniej materiału wystaje spod wiązania, im ściślej materiał jest zwinięty i pofałdowany, tym mniejszy wyjdzie wzór.

3. Miejsce związania pozostanie jasne na pofarbowanym materiale. Im bardziej regularne wybierzesz odstępy, tym bardziej regularny będzie efekt.

4. Najlepiej zacznij od przygotowania farby, miski i łyżki, przykryj podłogę i ubierz się w ubranie ochronne i rękawice gumowe.

5. Teraz przygotuj kąpiel z farbą. Farbuje się zawsze w temperaturze 60°. W tym celu wlej 4 l gotującej i 2 l zimnej wody do miski lub wiadra. Rozpuść farbę do tekstyliów do uzyskania odpowiednio głębokiej tonacji. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj.

Farbowanie

6. Włóż teraz związaną tkaninę do kąpieli z farbą i zafarbuj mieszając lub poruszając regularnie przez 1 godzinę.

7. Na koniec spłucz związaną tkaninę pod bieżącą wodą do momentu, kiedy woda będzie klarowna.

8. Aby twoje nowe dzieło nie wyblakło podczas późniejszego prania, możesz utrwalić farbę. W tym celu wlej 1 buteleczkę utrwalacza farby do tkanin simplicol na 8-10 l zimnej wody. Włóż związaną tkaninę na 15 min. do kąpieli z utrwalaczem.

9. Teraz możesz rozwiązać tkaninę i jeszcze raz ją spłukać. Gotowe!

Farbowanie wieloma kolorami

Spróbuj zafarbować tkaninę wieloma kolorami. W technice batiku musisz w tym celu postępować po kolei. Zaczynaj zawsze od najjaśniejszego koloru.

Kilka pomysłów:

  • Związać tkaninę i zafarbować w najjaśniejszym kolorze (bez utrwalania).
  • Rozwiązać wszystkie albo niektóre węzły. Ewentualnie uzupełnić o nowe węzły.
  • Zafarbować w następnym co do jasności kolorze.
  • Ewentualnie powtórzyć farbowanie według tej zasady.
  • Na koniec utrwalić tak, jak opisano w punkcie 9.