Preloader

Historia barwienia tkanin

Sztuka barwienia znana jest już od starożytności. Lubimy ozdabiać nasze otoczenie kolorami-zarówno dzisiaj jak i przed tysiącami lat. Ludzie od dawien dawna znają sposoby na barwienie tkanin: w egipskich grobowcach znaleziono mające około 5000 lat, barwione na ciemnoniebieski i czerwony kolor kawałki sukna. Znaleziska z Europy Środkowej dowodzą, że w tamtym miejscu już 3400 - 2800 lat przed Chrystusem wykorzystywano miejscowe rośliny takie jak urzeł barwierski (dla pozyskiwania koloru niebieskiego) lub pięciornik kurze ziele (dla koloru czerwonego) do farbowania ubrań.

Jak wyglądała produkcja
barwinków

Nasi przodkowie pozyskiwali barwniki z korzeni, kwiatów, drewna, czerwca polskiego, rozkolców (np. Haustellum brandaris) i minerałów. Produkcja tych barwników i właściwych farb wymagała dużo wysiłku. Pierwsze farby stały przed problemem trwałego związania barwnika z włóknem, tak by kolory nie zostały wybielone przez wpływ wody lub światła. Dodatkowo, nici lub tkaniny należało z reguły zaprawiać (utrwalić kolor). Wielu farbiarzy wyspecjalizowało się w pozyskiwaniu pojedynczych kolorów, receptury których trzymają w tajemnicy. Kosztowne procedury wytwarzania barwników i farbowania doprowadziły do tego, że kolory stały się wyznacznikiem władzy: purpura, najdroższy barwnik wszechczasów, przez długi okres była przeznaczona do noszenia wyłącznie dla cesarzy, królów i kardynałów.

Farbowanie tkanin dostępne dla każdego

Całkowitym przypadkiem rozpoczęła się rewolucja w metodach barwienia: poszukując leku na malarię, angielski chemik William Perkin w 1856 roku odkrył barwnik anilinowy. Jego eksperymenty ze składnikami smoły doprowadziły do odkrycia pierwszego z wielu syntetycznych barwników.

"Demokratyzacja" kolorów rozpoczęła się wraz z rewolucją przemysłową pod koniec XIX wieku. Od tego czasu, naukowcy wciąż rozwijają metody pozyskiwania chemicznych barwników włókienniczych. Obecnie, na całym świecie farbuje się prawie wyłącznie wykorzystując korzystne cenowo wyprodukowane na skalę przemysłową środki. Gama kolorów nowoczesnych barwników do tkanin jest niemalże nieograniczona i cechuje się doskonałą trwałością koloru. Czasy żmudnego farbowania dawno minęły. Dziś farbowanie tkanin dostępne jest dla każdego w łatwy i korzystny sposób. Wypróbuj go sam. Simplicol z pewnością pomoże.

Inspiracje

Simplicol kupisz w: