Preloader

Problemy i rozwiązania

Dlaczego kolor pofarbowanych ubrań różni się od koloru na etykiecie?

Mogą być różne przyczyny tego, że kolor pofarbowanych  ubrań jest inny od tego z etykiety (jaśniejszy, ciemniejszy):

 • Farbowane były kolorowe materiały – kolor z etykiety można otrzymać farbując jedynie białe tkaniny. Farbując kolorowe tkaniny zawsze otrzymamy mieszankę koloru bazowego z kolorem użytym do farbowania. 
 • Czas farbowania był zbyt krótki – aby kolor dobrze się „przyjął” należy farbować tkaniny minimum 45 minut w kąpieli farbującej.
 • Farbowana tkanina miała duży udział sztucznych włókien – syntetyczne włókna nie farbują się. Dlatego kolor pofarbowanych tkanin mieszanych zawsze będzie jaśniejszy. Udział sztucznych włókien nie może być większy niż 50%.
 • Użyto za dużo lub za mało farby – im więcej farby użyjemy tym ciemniejszy będzie odcień pofarbowanej tkaniny. Aby uzyskać kolor z etykiety należy ściśle stosować się do zalecanych przez producenta ilości tkanin do jednej farby. Dokładne instrukcje dawkowania znajdują się na opakowaniu farby.
 • Ubranie było znoszone, z wytarciami lub w stylu used-look – specjalnie produkowane ubranie z wytarciami uniemożliwia równomierne pokrycie farbą. To samo dotyczy ubrań znoszonych (np. przetarcia na mankietach, zgięciach).
 • Pralka była przeładowana/przepełniona – maksymalna ilość ubrań do jednego farbowania to 1200 g, w przypadku materiałów o dużej objętości jak frotta maksymalna ilość wsadu to 800g.
 • Materiał zawierał apreturę, zmiękczacze lub impregnat – aby uzyskać równomierny efekt farbowania tekstylia muszą być wolne od apretury i impregnatów. Nie mogą być również wyprane z użyciem płynu zmiękczającego. Zalecamy wyprać tkaniny przed farbowaniem z proszkiem lub płynem do prania ale bez dodatku płynu zmiękczającego.

Dlaczego na ufarbowanych ubraniach są plamy?

Może być kilka przyczyn:

 • Pralka była przepełniona - maksymalna ilość ubrań do jednego farbowania to 1200 g, w przypadku materiałów o dużej objętości jak frotta maksymalna ilość wsadu to 800g.
 • Materiał zawierał apreturę, zmiękczacze lub był zaimpregnowany – w takim przypadku materiał może nierównomiernie przyjąć farbę. Zalecamy wyprać tkaninę przed farbowaniem z proszkiem lub płynem do prania, ale bez dodatku płynu zmiękczającego.
 • W przypadku farbowania w misce może być to spowodowane zbyt słabym mieszaniem – w czasie farbowania w misce odzież musi być stale w ruchu. W przeciwnym razie farba może się nierównomiernie wchłonąć i mogą powstać plamy.
 • Również za mała ilość wody może prowadzić do powstawania plam – w czasie farbowania w misce/garnku  należy przestrzegać zalecenia – 6 litrów wody na 300 g farbowanej tkaniny.

Nowoczesne pralki pracują z mniejszą ilością wody. Innowacyjna, płynna receptura barwnika intensywnego jest do tego dostosowana. Barwnik natychmiast się rozpuszcza, równomiernie farbuje tkaniny bez plam.

W przypadku barwnika Expert  zalecamy, jeżeli to możliwe,  wybranie cyklu prania z dodatkowym poborem wody (woda plus).

Szwy po procesie farbowania nadal są białe. Dlaczego tak się dzieje?

Szwy bardzo często wykonane są z syntetycznej przędzy np. z poliestru. Syntetyczne włókna nie farbują się.

Jak można usunąć farbę Simplicol z dłoni?

Farbę z dłoni można usunąć za pomocą naszego produktu Heitmann Odbarwiacz Power. Należy rozpuścić odbarwiacz w jak najcieplejszej wodzie, a następnie oczyścić w niej dłonie. Potem należy dokładnie umyć ręce i nakremować.

Po procesie farbowania pralka jest pofarbowana. Jak można ją wyczyścić?

Może się zdarzyć, że farba lekko zafarbuje gumowe uszczelki lub osadzi się na elementach z tworzywa sztucznego. Te przebarwienia można z łatwością usunąć za pomocą  5-10% roztworu chloru lub przy użyciu dowolnego detergentu i gąbki. A Ci, którym nie przeszkadza optyczne/wizualne słabe zabarwienie mogą być pewni, że przy następnych praniach, nawet jasne tkaniny nie zostaną zafarbowane.

Oryginalny kolor nowo zakupionego przeze mnie ubrania spiera się. Czy mogę go utrwalić utrwalaczem Simplicol farb-fixierer?

Niestety nie jest możliwe utrwalenie oryginalnego koloru nowych tkanin za pomocą naszego utrwalacza. Jest on dostosowany do barwnika expert  i może być użyty tylko w tym celu. Produkt, którym można utrwalić spierający się kolor nie jest nam niestety znany.

Inspiracje

Simplicol kupisz w: