Preloader

Jak farbować
tkaniny

Czy można zmienić kolor tkaniny na inny?

Tak, ale należy stosować się do zasady, że kolor na który chcemy pofarbować tkaninę musi być ciemniejszy niż kolor farbowanej tkaniny.

Przykład: farbując żółtą tkaninę kolorem niebieskim otrzymamy kolor zielony. Jeśli jednak spróbujesz pofarbować niebieską tkaninę żółtą farbą – kolor niebieski niewiele się zmieni. Żółty jest zbyt jasnym kolorem by przykryć niebieski. Dzieje się tak ponieważ farby Simplicol nie są farbami powierzchniowymi jak np. farba do ściany, tylko farbami półprzeźroczystymi porównywalnymi z akwarelami.

Zgodnie z zasadą „ciemne na jasnych” można farbować kolorowe tkaniny (tkaniny o kolorze innym niż kolor farby), jednak efekt zawsze będzie niespodzianką.

Jest możliwość przefarbowania ciemniejszej tkaniny na jaśniejszą poda warunkiem, że najpierw odbarwimy tkaninę. Możemy tego dokonać za pomocą produktu Heitmann Odbarwiacz Power 250g. Najlepsze rezultaty można osiągnąć odbarwiając tkaninę poza pralką - w misce lub wiadrze.

Czy można farbować wzorzyste ubrania?

Przeważnie po farbowaniu wzory pozostają  widoczne, ponieważ farby Simplicol  nie są farbami powierzchniowymi jak np. farba do ściany, tylko farbami półprzeźroczystymi porównywalnymi z akwarelami.

Chciałabym pofarbować prześcieradła i ręczniki. Jakiej farby powinnam użyć?

Prześcieradła i ręczniki powinny być prane w wysokich temperaturach. Dlatego polecamy nasz barwnik do tkanin intensywny. Po procesie farbowania (w 40⁰C), efekt farbowania należy utrwalić piorąc tkaniny w temperaturze 95⁰C. Dzięki temu będzie można nadal prać prześcieradła i ręczniki w wysokich temperaturach jak normalne kolorowe pranie, dla których producent zwykle zaleca pranie w 60 stopniach.

Na co należy uważać farbując pościele flanelowe  lub frottę?

Twoje ręczniki lub pościel są z flaneli lub frotty? Maksymalna ilość jaką można farbować w czasie jednego cyklu to 800g (przy większej ilości tkaniny mogą powstać plamy).

Chciałabym użyć simplicolu do kreatywnych technik farbowania – do batiki. Którą farbę wybrać?

Do batiki polecamy barwnik do tkanin Simplicol Expert, którym można farbować w misce. Odporność na spieranie do 40 stopni uzyskasz  dodając  utrwalacz simplicol Farb-fixierer.

Jeśli chcesz farbować w pralce za pomocą tej techniki również możesz użyć barwnika Expert.
Więcej informacji znajdziesz tutaj:

http://www.simplicol.pl/barwniki-do-tkanin/simplicol-barwnik-do-tkanin-expert

Czy należy dodawać sól?

Nie, nie trzeba dodawać dodatkowej soli.

Czy przy farbowaniu należy dodawać utrwalacz?

Nie, nie trzeba. Simplicol Barwnik do tkanin intensywny zawiera już utrwalacz.
Do barwnika Expert można dodać utrwalacz. Zwiększy on blask i trwałość kolorów.

Jak używać utrwalacza farbując barwnikami Simplicol Expert.

Utrwalacz Simplicol Farb-fixierer zwiększa blask i trwałość kolorów tkanin pofarbowanych barwnikami Simplicol Expert. Można go stosować zarówno w czasie farbowania w pralce jak i w czasie farbowania w misce.

Równoczesne farbowanie i utrwalanie w pralce:

Farbując tkaniny dodaj utrwalacz do komory na płyn zmiękczający.

Utrwalanie po farbowaniu w misce:

Kiedy farbujesz w misce możesz następnie utrwalić  kolor. Najpierw dokładnie wypłucz pofarbowane tkaniny. Potem utrwalaj w pralce lub misce:

  • PRALKA: Dodać utrwalacz do komory na płyn zmiękczający i włączyć program płukanie
  • MISKA:  1 opakowanie utrwalacza rozpuścić w 8 litrach zimnej wody. Umieścić w misce pofarbowanie tekstylia na 15 minut. Dokładnie wymieszać. Następnie dobrze wypłukać.
  • Tkaniny pofarbowane w garnku można utrwalać w misce.

Zalecenie: Używać do prania łagodnych środków piorących a w razie potrzeby powtórzyć utrwalanie po kilku praniach.

Czy można farbować tkaniny poplamione wybielaczem chlorowym, rozjaśniaczem do włosów lub innym wybielaczem?

Bez wcześniejszego przygotowania tkaniny plamy będą nadal widoczne po farbowaniu.
Nasza rada: przed farbowaniem należy równomiernie odbarwić materiał, a dopiero potem na nowo pofarbować. Polecamy do tego Heitmann Odbarwiacz Power 250g.

Czy farby Simplicol można nanosić pędzlem lub za pomocą sprayu?

To jest niestety niemożliwe. Farbowanie jest możliwe jedynie poprzez zanurzenie tkaniny w rozpuszczonej farbie ponieważ farba wnika we włókna tkaniny.

Czy można pofarbować poszarzałą bieliznę?

Nie. Bielizna najczęściej składa się z syntetycznych włókien, które niestety się nie farbują.
Nasza rada na poszarzałą bieliznę: Zastosuj Heitmann Wybielacz do bielizny , który usuwa brzydkie poszarzenia z białej bielizny. W przeciwieństwie do konwencjonalnych odplamiaczy i wybielaczy usuwa przebarwienia również z poliamidu z którego głównie składają się biustonosze i majtki.

Inspiracje

Simplicol kupisz w: