Umiejętne dobieranie kolorów to sztuka, która przydaje się częściej niż mogłoby się wydawać. Jest wiele obszarów, w których można (a nawet wypadałoby) postawić na dobry efekt wizualny. Poza oczywistą modą i aranżacją wnętrz, używanie różnych barw w sposób estetyczny można wykorzystać między innymi w projektowaniu, grafice, gotowaniu, charakteryzacji i wizażu. Niektórzy kierują się intuicją i wychodzi im to świetnie, inni potrzebują konkretnych wskazówek odnośnie sposobów łączenia kolorów. Poniżej znajdziesz najbardziej przydatne z nich.

Koło kolorów

Narzędzie uniwersalne, które nigdy nie zawodzi, dzięki niemu szybko zweryfikujesz trafność zestawianych ze sobą barw. Jak z niego korzystać? Na koło nanosi się różne kształty, które wskazują najbardziej korzystne kombinacje kolorystyczne. Oto one:

Kolory komplementarne

Można je z łatwością odnaleźć poprzez łączenie ze sobą kolorów z przeciwnych stron koła. Aby ułatwić to zadanie wystarczy nanieść na koło prostą linię, dokładnie wyznaczającą barwy, które zestawione ze sobą dają najlepszy efekt.

Połączenia analogiczne

Większość ludzi wykorzystuje ten sposób zupełnie intuicyjnie. Utrzymywanie zestawianych kolorów w jednej tonacji jest najbardziej trafione, kiedy używa się sąsiednich barw z koła.

Triada kolorów

Trójkąt równoboczny naniesiony na nasze koło tworzy połączenia już znacznie odważniejsze od poprzednich. Nie ma różnicy, od którego koloru zaczniesz, ważne, żeby wybierać co piątą barwę z koła.

T jak trendy

Poruszanie się po kole zgodnie z kształtem litery T to sposób na schludne wykorzystanie wielu pasujących do siebie kolorów.

Wyznacz X

Idąc tropem wykorzystywania liter proponujemy kolejne rozwiązanie. Wprowadzanie litery X na koło pozwoli nam na korzystne połączenie aż 4 barw. Uspakajamy minimalistów - wcale nie jest powiedziane, że należy użyć wszystkich kolorów, które wskaże nam taki układ.

Do kwadratu

Ostatni sposób dobierana kolorów opiera się na figurze kwadratu. W tym przypadku, aby odpowiednio zestawić kolory wystarczy wybrać te, które są oddalone od siebie o 90 stopni.

Łatwizna

Pamiętaj, że niezależnie, który ze sposobów wybierzesz - przemyślany sposób dobierana kolorów na pewno wyjdzie Ci na dobre. Koniecznie uwzględnij wskazówkę, która podpowiada, żeby zestawiać tylko kolory o jednakowym nasyceniu (np. pastele z pastelami). Jeżeli bardzo spodoba Ci się konkretne zestawienie kolorystyczne, a Twoja garderoba, czy wystrój jest ubogi we wchodzące w nie barwy, pamiętaj, że masz Simplicol. Jego użycie jest tak samo proste (a może nawet i łatwiejsze) jak stosowanie się do powyższych zaleceń.