W ciągu ostatnich lat zapotrzebowanie na szeroko rozumiane produkty EKO stało się zauważalnie wyższe. Ludzie znacznie rozsądniej podchodzą do codziennych wyborów zakupowych. Tyle na ile słuszność naszych decyzji związanych z produktami spożywczymi jest całkiem łatwa do zweryfikowania, z modą jest zdecydowanie ciężej. Niejasne są kryteria odzieży typu EKO. Kluczem jest zmiana podejścia i porzucenie zdecydowanie nieekologicznych nawyków. Przedstawiamy zasady, których należy się trzymać aby pozostać modną i żyć w sposób nieszkodliwy dla środowiska.

1. Utrzymuj porządek w szafie

Bałagan w szafie powoduje, że ciężko jest określić swój własny styl. Duże zróżnicowanie elementów garderoby wpływa na nieprzemyślane i niekorzystne decyzje podejmowane w sklepach. W efekcie kupujemy ubrania, które do niczego nie pasują, a co za tym idzie marnujemy czas, pieniądze i zasoby, które zostały zużyte do wyprodukowania nietrafionego zakupu.

2. Nie wyrzucaj ubrań - wymieniaj je na inne

Prawdopodobnie jesteś w posiadaniu wielu ubrań nabytych podczas nieprzemyślanych zakupów. Pamiętaj, że wyrzucanie ich do śmieci to ostateczność - sprawdza się tylko wtedy kiedy Twoje ciuchy są zużyte i zniszczone. W innym razie warto skorzystać z cyklicznych wydarzeń mających na celu wymianę ubraniami, to tzw. swap party. Jeżeli nie wiesz gdzie szukać tego typu imprez, możesz wypróbować specjalne strony internetowe i aplikacje mobilne, które działają w podobny sposób (np. vinted.pl). W przypadku gdy nie jesteś zwolenniczką noszenia używanych ciuchów - oddaj swoje ubrania najbardziej potrzebującym.

3. Nie lekceważ metek

Przede wszystkim postaw na naturalne tkaniny, ale nie wybieraj tych pochodzenia zwierzęcego. Szczególnie unikaj angory, której sposób pozyskiwania jest dla zwierząt bardzo bolesny. Ponadto zwróć uwagę na kraj pochodzenia tkaniny. Ubrania oferowane w sieciówkach z reguły produkowane są w Wietnamie, Bangladeszu, Kambodży czy Laosie. To często wiąże się z nieposzanowaniem praw człowieka podczas procesu produkcji. Ludzie są wykorzystywani i pracują bez dostępu do wody, toalety, wśród toksyn, bez należytego wynagrodzenia.

4. Daj ubraniom drugie życie

Naturalne tkaniny pochodzenia roślinnego są produktami, które można z łatwością modyfikować i unowocześniać. Kiedy Twoja bawełniana sukienka przestanie Cię cieszyć, bo stała się niemodna lub znudził Ci się jej kolor - sięgnij po barwniki do tkanin. Te pozwalają na wprowadzanie do garderoby wielu zmian bez konieczności kupowaniach nowych ciuchów. I tak na przykład farby do tkanin Simplicol pozwalają zarówno na jednolite farbowanie ubrania (Simplicol Intensiv), jak i bardziej kreatywne wykorzystanie barwnika (Simplicol Expert).

5. Wykorzystaj moc second-handu

Ubrania znalezione w second-handzie mają dużo częściej bardziej unikalny charakter niż te kupione w butikach, czy sieciówkach. Przed wyprawą do tzw. lumpeksu trzeba uzbroić się w cierpliwość, ale gra zdecydowanie jest warta świeczki. Oprócz niesamowitych korzyści finansowych można zyskać niepowtarzalną stylizację. Jak to zrobić? Tu coś przyszyć (najlepiej szalenie modne w tym sezonie naszywki), tam obciąć, pofarbować barwnikiem (patrz punk wyżej) i wyjątkowy wygląd gwarantowany.

6. Wspieraj polskie marki

Dlaczego wspieranie lokalnych biznesów służy środowisku? Przede wszystkim dlatego, że ubrania polskich projektantów produkowane są w niewielkim nakładzie i nie przybyły do sklepu z drugiego końca świata, przez co ich „ślad ekologiczny” jest znacznie mniejszy. Ponadto projekty polskich marek są dobre jakościowo, spójne z naszą kulturą i uwaga - niekoniecznie muszą być drogie.

Jak widzisz zasady ekologicznego funkcjonowania w świecie mody nie są takie trudne. Poza nimi nie zapominaj o standardowych wytycznych zakupów, które zawsze powinny przyświecać każdemu świadomemu konsumentowi: kupuj ubrania wysokiej jakości i dokładnie planuj co kupujesz.